• Arıkuşu >> Merops apiaster >> Bee-eater..

10 Mayıs 2014

İKGT, Dünden yarına

16. Türkiye Kuş Konferansı devam ediyor. 9-10 ve 11 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen konferans kötü hava koşullarına rağmen geniş katılımla Zekeriyaköy Kültür Merkezi'nde yapılmakta. Özellikle İstanbul ve çevresinde yapılan / yapılması planlanan projelerin tehlikeleri gündemde yer alırken, cuma akşamı İKGT'nin kendini tanıttığı bir sunuma da yer verildi.

"İKGT, Dünden yarına" sunumunda topluluğun ne zaman nasıl kurulduğundan, misyonuna, yaptığı çalışmalardan, yapmak istediklerine kadar birçok bilgiyi bir araya getirdik.
Sunumu buradan indirebilir, keyfinizce paylaşabilirsiniz.

1 Mayıs 2014

30 Nisan 2014 Toplantı Özeti

Göç devam ediyor, İstanbul'da kuş gözlemciliğinin belki de en keyifli dönemindeyiz. Sadece geniş kanatlılara değil, minik ötücülere de bakmak lazım. Bu haftaki toplantımızda Melike Bortaçina bize Sinekkapanlar, Kuyrukkakan, Taşkuşu ve Kızılkuyruklar hakkında bir sunum hazırladı.

Benekli Sinekkapan, Kara Sinekkapan, Alaca Sinekkapan, Halkalı Sinekkapan
Taşkuşu, Çayır Taşkuşu, Sibirya Taşkuşu
Kızılkuyruk, Kara Kızılkuyruk türleri İstanbul ve çevresinde çeşitli zamanlarda gözlemlenebiliyor.
Sunumu buradan izleyebilirsiniz. Naçizane tavsiyemiz türlere çalışırken bol bol fotoğraflarına bakmayı ihmal etmeyin ;)

23 Nisan 2014 Toplantı Özeti

Bu hafta toplantıda Kamışçınlar, Mukallitler ve Çıvgınları konulu sunumu Buse Ebrem'den dinledik. 11 kişilik katılımın sağlandığı akşamda türlerin bizi zorladığını itiraf etmeliyiz.

Büyük Kamışçın, Kındıra Kamışçını, Saz Kamışçını, Çalı Kamışçını, Bataklık Kamışçını,
Ak Mukallit, Sarı Mukallit,
Sarı Kaşlı Çıvgın, Orman Çıvgını, Çıvgın, Söğütbülbülü, Boz Çıvgın gibi türlerden bahsedilen toplantının sınav kısmı oldukça zorlayıcı geçti. Kamışçınlar (özellike Saz ve Çalı kamışçınları) teşhisleri oldukça önem ve dikkat gerektiriyor.
Sunumu buradan indirebilir, bir de siz alıcı gözle bakabilirsiniz.
(Sınav anı videosunu buradan izleyebilirsiniz.)

16 Nisan 2014 Toplantı Özeti

Bu hafta Nazlı Avcılar yapmış olduğu sunumda bize İstanbul'da görülen ve görülmesi muhtemel olan Çintelerden bahsetti.  Havalar güzel gittiğinden olsa gerek az sayıda katılımın yaşandığı toplantıda birçok türden fotoğraflarının yanı sıra sesleri ile bahsedildi. 
Çinte ailesini kafa - gaga renkleri, büyüklükleri, kuyruk detayları, göğüs renklenmesi gibi detaylarla dikkat edilerek kolaylıkla fark edilebilir. Kızıl Kirazkuşu, Kirazkuşu, Ak Başlı Çinte, Sarı Çinte, Bahçe Çintesi, Kaya Çintesi, Bataklık Çintesi, Kara Başlı Çinte, Tarla Çintesi, Mahmuzlu Çinte ve Alaca Çinte türlerini İstanbul'da (bazıları biraz zor olsa da) çeşitli dönemlerde görebilirsiniz. 
Sunumu buradan indirebilir, dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz. 

9 Nisan 2014 Toplantı Özeti

İstanbul kuş gözlem alanları açısından oldukça iyi. Birçok noktaya toplu taşıma sağlanması şüphesiz ki en büyük kolaylığı sağlıyor. Bu hafta Buse Ebrem "İstanbul'da Kuş Gözlem Alanları" sunumunu gerçekleştirdi.

Buse hem Doğa Derneği'nin geçmiş yıllarda çıkardığı ÖDA kitabından İstanbul'daki ÖKAlara göz atmış hem de bizim için popüler gözlem alanlarını derlemiş.

Değinilen alanların listesi aşağıda, alanlar hakkında bu sunum sayesinde edindiğimiz ve güncellediğimiz bilgiler de şöyle: Genel Habitat Özellikleri, Gitmek için Geçerli Sebepler, Alandan Bazı Önemli Kayıtlar, eğer geniş bir alandan bahsediyorsak Önemli Gözlem Noktaları, Alanı Tehdit Eden Başlıca Etmenler, Ulaşım ve Lojistik. Alandan kaç Kuşbank kaydı olduğu da eklenince genel tablo gözler önüne seriliyor. Burcu'nun hatırlatması üzerine Buse tüm alanlar için "Yeni başlayanlar için alan nasıldır ve teleskop gerekir mi?" sorularını da yanıtladı.

Alanlar:

 • Büyükçekmece gölü                                              
 • Şile kıyıları                                                        
 • Terkos havzası                                                  
 • Küçükçekmece gölü                                  
 • Boğaziçi                                                  
 • Ömerli havzası                                        
 • İstanbul adaları                                        
 • Batı İstanbul meraları
 • Pendik vadisi
 • Riva tepeleri
 • Belgrad ormanı
 • İstanbul Koruları
 • Keskin Viraj
 • Toygartepe
 • Kamil Abduş
 • Rumeli Feneri

Sunumu buradan indirebilir, alanlara keyfinizce göz atabilirsiniz. 

30 Nisan 2014

4. İstanbul Şafak Korosu Günü

Tüm dünyada 28 ülkede birden 4 Mayıs 2014 sabahı gerçekleştirilecek olan Uluslararası Şafak Korosu Günü etkinliğinin İstanbul ayağı bu yıl da Sarıyer Garipçe’de gerçekleştirilecek. Doğaseverler 4 Mayıs sabahına onlarca kuş türünün gündoğumu dinletisi ile uyanacaklar.

İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu tarafından organize edilen 4. İstanbul Şafak Korosu, 4 Mayıs sabahı  05:50 - 06:41 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Doğa severler geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Garipçe köyünün girişinde, ancak bu kez yeni yapılan spor sahasının önünde ve karşısındaki yeşil alanda 05:30’da buluşarak “dünyanın en eski uyandırma servisi”ne, yani kuşların ötüşüne kulak verecekler. “Koro dinletisi” akabinde Garipçe çayırları üzerinde yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecek ile topluca kahvaltı yapacak olan doğa severler daha sonra yırtıcı göçünü gözlemek için Sarıyer Keskinviraj noktasına geçecekler.

“Uluslararası Şafak Korosu Günü” mayıs ayının genellikle ilk pazar günü gerçekleştirilen bir etkinlik. Doğanın en güzel mucizelerinden birini unutmamanın amaçlandığı etkinlikte doğa severler ve kuş gözlemcileri önceden belirledikleri bir araziye gün doğumundan önce giderek, doğan güne herkesten önce uyanan kuşların keyifli korosunu dinliyorlar. Etkinlik her ülkede ötücü kuşların çok aktif olduğu gün doğumundan işrak vakti olarak adlandırılan zamana kadar yaklaşık 1 saat sürüyor.

Uluslararası Şafak Korosu Günü” (International Dawn Chorus Day) ilk kez 1981 yılında “The Wildlife Trusts” adı verilen doğa koruma örgütünce İngiltere’de gerçekleştirildi. İlerleyen yıllarda Yeni Zelanda'dan Avrupa'ya ve Güney Amerika'ya dek dünyanın pek çok noktasında kuş gözlemcileri ve doğa severler tarafından organize edilen etkinlik 2011’den bu yana İstanbul’da da gerçekleştiriliyor.

2013 yılındaki şafak korosu etkinliğinde Garipçe’de 23 farklı kuş türünün “şafak korosu”nda yerini aldığı seslerinden tespit edilmişti. İstanbullu doğa severlerin kulak verdiği kuş türleri şunlar olmuştu. İşte türler: Bülbül, Çıvgın, Karatavuk, B. Baştankara, Florya, Leş Kargası, Kumru, İspinoz, Alakarga, Kızıl sırtlı örümcek kuşu, Ak gerdanlı ötleğen, Kiraz kuşu, Maskeli ötleğen, Kızıl gerdan, Üveyik, Sülün, Arı kuşu (10-20), Sarı asma, Bahçe çintesi, Kır incir kuşu, Söğüt serçesi, Kırlangıç (15+), Gümüş martı. Bunların yanı sıra göçte olan şahin, arı şahini (3), gri balıkçıl ve saz delicesi türler görülmüştü.

İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu, çevresel tehditlerin arttığı dünyamızda bu etkinliği gerçekleştirmek için 4 yıldır özellikle Garipçe’yi seçiyor. Söz konusu köy, bilindiği gibi, Boğaziçi’ne inşa edilecek 3. köprünün Avrupa ayağı ile bağlantı yollarının yakınında bulunan bir nokta. İKGT üyeleri, “Uluslararası Şafak Korosu Günü” için bu yıl da Garipçe’yi seçmekle, Garipçe köyü habitatının bir daha geri gelmemek üzere yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna da dikkat çekmeyi amaçlıyor. Antik dönemden bu yana kuşlar için çok özel bir coğrafya olan Garipçe kuşların uluslararası göç yolları üzerinde yer alan ve yakın gözleme olanak tanıyan şanslı bir nokta.

Uluslararası Şafak Korosu Günü ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için etkinliğin The Wildlife Trusts tarafından hazırlanan web sayfalarını ziyeret edebilir, ya da Türkiye ile ilgili bilgilerin yer aldığı bölüme göz atabilirsiniz.